Den otevřených dveří se nesl v duchu osobních vzpomínek

16.08.2022

Máme velkou radost, že Vás na Den otevřených dveří dorazilo tolik! Je vidět, že vila je nejen neoddělitelnou součástí významné historie města, ale také velmi osobních vzpomínek jejích obyvatel. Je až s podivem, kolik z těch, kteří první srpnovou sobotu do vily zavítali, mohlo nějakou sdílet. Ze všech těch příběhů, historek a jednotlivých vzpomínek by se dal napsat obsáhlý memoár.  

Bydlela jsem tu s babičkou 15 let, ani nevím jestli to zvládnu.

Jéé, no já tu měla svatbu.

Tohle lino tu pokládala moje maminka.

Úplně před očima vidím, jak tu kdysi stával rozmístěný nábytek. Možná doma najdu i nějaké fotky.

Do vily na půdu jsem chodívala za jedním svým mládencem.

Den otevřených dveří si kladl za cíl zpřístupnit celou budovu veřejnosti před její plánovanou rekonstrukcí, a také obeznámit s historií rodu Hornychů. Uvnitř vily se v jednotlivých místnostech nacházely rozmístěné informační plakáty a hlubší vhled do historie poskytla ve třech časových blocích místní kronikářka Lenka Morávková, která se na tuto akci společně s místními pamětníky důkladně připravovala, aby tak mohla historii vily i rod Hornychů uvést do širšího historického kontextu. Zástupci architektonického studia KURZ architects návštěvníky blíže obeznámili s prvními úvahami, jak obnovu celého objektu pojmout.

Ve vile mají vzniknout velkorysé apartmánové jednotky ke krátkodobému pronájmu. Revitalizováno bude i přilehlé okolí vily, včetně budovy LKV. 

Vdechnout objektu těchto rozměrů, jež dlouhá léta chátral, zcela nový život vyžaduje mnoho energie, a také finančních prostředků. Rekonstrukce bude do velké míry financována z vlastních zdrojů, ale díky dalším finančním prostředkům docílíme na Hornychově vile rychlejší a efektivnější rekonstrukce.

Michal Pivrnec

Všem, kteří na Den otevřených dveří dorazili, děkujeme za návštěvu a těšíme se brzy zase na viděnou! 

PS: Sledujte s námi proměnu vily také prostřednictvím Facebooku a Instagramu.