Rekonstrukce

Hornychova vila si po dlouhých letech neúprosného chátrání zaslouží  potřebnou péči, která by ji  navrátila časem zavátou, ale stále přítomnou krásu i půvab. Pod taktovkou studia KURZ architects ji čeká kompletní, ohleduplná rekonstrukce.  Hlavní snahou bude oprášit její důstojnost, rozproudit v ní novou a neopakovatelnou energii, ale při tom všem zachovat maximum z toho původního. Obnovou vily procitne k životu stovky let stará a velmi podstatná historie rodu Hornychů, kteří se v Lomnici nad Popelkou, spolu s dalšími průmyslovými rodinami, zasloužili o významný rozvoj.

Studio KURZ architects věří, že každé místo si vyžaduje jedinečný postoj i přístup, ohleduplnost vůči lokálním zvláštnostem i potřebám klienta. Přesto by se dalo říci, že se práce jejich studia vyznačuje vášní pro materiály v jejich surové podobě, smyslem pro detail, úctou k tradicím či osvědčeným metodám a v neposlední řadě také respektem k přírodě. Tato filozofie a přístup bude aplikován i při rekonstrukci Hornychovy vily. 

Ve vile vzniknou prostorné apartmánové jednotky ke krátkodobému pronájmu a plně revitalizováno bude i její přilehlé okolí. 

Hornychova vila se znovu chce stát opravdovým místem. Místem, kam se lidé budou rádi vracet. A to zaručí jedinečné prostředí tvořené lidmi, jídlem, zvukem, pachem či vůní, interiérem  - a to v kulturním, uměleckém, historickém i filosofickém kontextu. 

Rádi bychom pro vilu vytvořili předměty, které se stanou signifikantní pouze pro tento projekt a budou během let nabírat na hodnotě. Chceme podpořit kvalitní řemeslo.

Zuzana & Jan Kurzovi 


Aktuality

Jaro 2024 

Po dokončení podrobné projektové dokumentace se plánuje přistoupit k samotné fyzické rekonstrukci, a to sice s příchodem jara 2024. Takový je alespoň plán, tak nám držte palce!

Říjen 2022 - Listopad 2023 

Dlouhé měsíce byly pečlivě vyhodnocovány jednotlivé informace nezbytné ke kvalitní rekonstrukci celého objektu, především stav zdiva, vlhkostní poměry, stavy nosných konstrukcí, stropy, krovové konstrukce, střecha, omítky, podlahy, výplně a mnoho dalších detailů. Výsledkem byl detailní architektonický koncept zaručující funkční adaptaci Hornychovy vily pro současné potřeby, ovšem s respektem k její minulosti, historizujícím elementům či uměleckořemeslným prvkům.

Září 2022

V rámci oslav 90. výročí otevření základní školy Lomnice nad Popelkou proběhl další Den otevřených dveří, a to sice pro všechny ty, kteří to nestihli v srpnu a projevili zájem o další příležitost. Tentokrát  sice bez mluvených přednášek, ale zajímavé informace k historii byli k dispozici uvnitř vily na výstavních plakátech či letáčcích. 

Srpen 2022

Probíhá první Den otevřených dveří, a to sice 6.8.2022 od 10-19 hod, jež se nese v duchu osobních vzpomínek. Vilu navštívili stovky zájemců, kteří si mohli jednotlivé prostory vily prohlédnout od sklepa až po půdu. Ve třech různých blocích se o poutavý výklad k historii vily, rodu i jejich podnikaní podělila s návštěvníky místní kronikářka Lenka Morávková. Fotoreportáž ze dne otevřených najdete zde

Červen-Červenec 2022 

Přípravy na Den otevřených dveří jsou v plném proudu. Po dlouhých letech se jedná o skvělou příležitost nahlédnout do všech prostor Hornychovy vily a poznat její bohatou historii ještě před plánovanou rekonstrukcí. Pokračujeme v historické rešerši a k naší radosti navazujeme spolupráci s jednotlivci z Lomnice i přilehlého okolí, kteří nám významně pomáhají. 

Květen 2022 

Pokračujeme v rešerši, ale mimo jiné si klademe mnoho otázek a skrze optiku architektury na ně hledáme odpovědi. Velkou část času věnujeme prvním interiérovým úvahám - definujeme si hodnoty, pocity, materiály, užití aj. 

Březen-Duben 2022 

Tato část roku je převážně zasvěcena vyklízecím a zabezpečovacím pracím. Vyčištěno je i přilehlé okolí. Celý objekt je důkladně zaměřen. Začínáme také s rešerší k historii vily i rodu Hornychů. 

Únor 2022 

Probíhá výběr architektonického studia, které by s respektem k minulosti vdechlo vile zasloužený nový život a pomohlo tak obnovit její časem zavátou důstojnost a stále přítomnou krásu. Kompletní rekonstrukce vily i přilehlého okolí je s plnou důvěrou svěřena architektonickému studiu KURZ architects. 

Listopad 2021

Vila se dočkala nového majitele a spolu s ním i naděje na nový život.