Rekonstrukce Hornychovy vily bude rozsáhlejší než se původně plánovalo a začne na jaře 2024

20.11.2023

Začátek dlouho očekávané rekonstrukce Hornychovy vily je naplánovaný na jaro 2024. Samotná rekonstrukce bude rozsáhlejšího charakteru, než se původně plánovalo, a to nejen díky jejímu chatrnému stavu, ale také řadě osvěžujících návrhů, které z ní učiní moderní, pohodlné a především inspirativní útočiště pro rozjímání těla i ducha, odrážející hodnoty rodu Hornychů.

Hornychova vila získala nového majitele Michala Pivrnce, rodáka z Lomnice nad Popelkou, na podzim roku 2021, a od té doby prošla nejen důkladným vyklizením, aby mohla otevřít své dveře veřejnosti a poodhalit své stále přítomné kouzlo, ale nechala se také prostoupit četnými sondami, které měli za cíl nekompromisně odhalit její skutečný stav.

"Rekonstrukce stavby tohoto formátu vyžaduje řadu zkušeností, trpělivosti, představivosti, obezřetnosti, ale také schopnost vnímat architekturu jako celistvý kulturní i funkční celek. I když se nejedná o památkově chráněnou stavbu, k její obnově bylo a bude přistupováno s ohledem na její historizující charakter. Navíc podstatnou snahou celé rekonstrukce je hledat a navrhovat technologická řešení, která vile umožní ustát zub času a poskytovat komfortní zázemí nejen v tomto století, ale i těch následujících," uvedl Michal Pivrnec. 

Dlouhé měsíce byly pečlivě vyhodnocovány jednotlivé informace nezbytné ke kvalitní rekonstrukci celého objektu, především stav zdiva, vlhkostní poměry, stavy nosných konstrukcí, stropy, krovové konstrukce, střecha, omítky, podlahy, výplně a mnoho dalších detailů. Poté bylo možné přistoupit k podrobným návrhům pojednávajícím o výsledné podobě této, pro Lomnici i její okolí, významné stavby.

Výsledkem je detailní architektonický koncept, jež zaručuje funkční adaptaci Hornychovy vily pro současné potřeby, ovšem s respektem k její minulosti, historizujícím elementům či uměleckořemeslným prvkům. Poslední týdny roku 2023 se nesou v duchu přípravy podrobné projektové dokumentace, jež umožní přistoupit k samotné fyzické rekonstrukci, jejíž začátek je naplánovaný s příchodem jara 2024. Takový je alespoň plán, tak nám držte palce!

Sledujte proměnu Hornychovy vily s námi!

Podpořit nás můžete zakoupením trička, které najdete na našem mini e-shopu.

Děkujeme a těšíme se na další společné pokračování,

Michal & Petra Pivrncovi