Splněný dětský sen

04.10.2022

Věděli jste, že rekonstrukce Hornychovy vily představuje splněný dětský sen? Nový majitel, Michal Pivrnec, se nebojí nahlas přiznat, že odjakživa obdivoval staré, především prvorepublikové, vily a jednu takovou si přál vlastnit. Tato možnost se mu naskytla ke konci roku 2021 přímo v jeho rodném městě, a navíc vedle budovy LKV (býválé významné továrny na tkalcovské potřeby) jejímž vlastníkem se stal čtyři roky dozadu.

Díky veřejné dražbě mu příležitost splnit si sen doslova zaklepala na dveře, a nabídla tak i ideální šanci propojit vše s továrnou v jeden kompaktní celek.

Byla by nesmírná škoda, aby se tak krásná a historicky důležitá budova zbortila před očima. Spolu s architekty hodláme obnovit její půvab i časem zavátou důstojnost a vzdát tak poctu významné historii rodu Hornychů, kteří se v Lomnici zasloužili o skutečně významný rozvoj, sděluje Michal Pivrnec.

Respekt a odvaha 

Výsledkem kompletní rekonstrukce mají být velkorysé apartmány nabízející maximální pohodlí, úplné soukromí a celkově ideální zázemí k odpočinku nebo výletům do okolí, kterých Lomnice nad Popelkou jakožto město v podhůří Krkonoš nabízí opravdu hodně.

Ačkoliv budova není památkově chráněna, milovníci historie se nemusejí obávat, že se z vily rázem stane architektura drsného betonu. Stěžejními hesly celé rekonstrukce jsou RESPEKT a ODVAHA. Respekt k významné historii vily i jejím historizujícím elementům a odvaha zanést ji do současného kontextu, ať už skrze moderní interiéry, či nevšední práci s částmi exteriéru, na jejichž realizaci by se měla podílet ve svém oboru celosvětově významná společnost zaměřující se na zakázkovou výrobu a originální instalace.

V současnou chvíli jsou nejživějším předmětem našich společných diskuzí vnitřní dispozice. Vždy hledáme tzv. maximální řešení, které daný prostor nabízí, a z tohoto bodu pak vstupujeme do dialogu s klientem, zmiňuje Zuzana Kurz.

Kam nás společná diskuze posune, zavede, dopředu nikdy s určitostí nevíme. Na cestě se začnou vynořovat další podstatné vhledy ovlivňující nejen kýžený výsledek, ale i samotnou cestu. Tato fáze obvykle tvrá několik týdnů až měsíců, doplňuje s úsměvem Jan Kurz.

Chystá se wellness i restaurace 

Vila by měla výhledově nabídnout celkem sedm apartmánových jednotkek, z nichž každá bude svým vlastním způsobem unikátní. Důležitá bude volba materialů, ale i jednotlivých kusů nábytku, ze kterých na navštěvníky musí dýchnout kvalitní řemeslo. Dominantním prostorem prostupujícím vilu od sklepa až po půdu bude nové centrální schodiště se secesními prvky, které umožní přístup do jednotlivých apartmánů či plánované zimní zahrady na 2.NP. V suterénu vily si najde své čestné místo wellness a v bezprostředním okolí snad i menší restaurace s útulnou domácí atmosférou. Wellness i restaurace by měly být částečně přístupné veřejnosti a přispět tak k rozmanitosti služeb města Lomnice. Podstatnými úpravami projde rovněž i přilehlé okolí a budova LKV.

Vila se nachází v srdci Lomnice, a proto je pro nás opravdu důležité, aby se veřejnosti neuzavírala, ale naopak vstupovala do otevřeného dialogu,a to sice tím, že nabídne zahradu, místa k odpočinku, parkování a celkovou revitalizací svého okolí přispěje k nárustu atraktivity dané lokality, míní zástupci studia KURZ architects.

Těšíte se na společné pokračování rekonstrukce Hornychovy vily? Sledujte její proměnu s námi!